Výnimoční

Autor: Radka Cepláková | 19.9.2013 o 2:49 | (upravené 19.9.2013 o 2:56) Karma článku: 4,45 | Prečítané:  415x

Človek si vyberá priateľov. Sú to ľudia, s ktorými má niečo spoločné alebo ho niečím zaujmú a potom zistí koľko toho majú spoločné alebo ho ničím nezaujmú len sa to proste stane, a potom už niet úniku.

Sú rôzne priateľstvá. Od tých na malý pokec, jednu noc, pár dní, až po tie na niekoľko rokov až celoživotne. Človek má mnoho známych, s ktorými sa možno dôverne pozná alebo sú to len také letmé zoznámenia, kde si ani nevšimne ak sa mu iný vytratí zo života. Takých v dnešnej dobe myslím existuje množstvo. Každý ich má možno až nespočítateľne veľa a istá nemenovaná modrá sociálna sieť to len potvrdzuje. Mladí ľudia spoločne podnikajú akcie, na ktorých sa zoznamujú so stále novými ľuďmi, pretože sa vždy nájde niekto, kto so sebou niekoho vezme. A nezáleží na tom, či ho práve stretol na ulici alebo si spolu zo srandy odliepali plienky keď boli malí. Veď kto by sa nechcel baviť? Kto by sa nechcel spoločne spoločensky vyžiť na akejkoľvek akcii alebo posedení. Spoznajú sa za 5 minút, prežijú spolu nejakú strašne napínavú skúsenosť alebo naopak niečo strašne trápne čo ich spojí a už pípa upozornenie na nového kamaráta. A čísla stúpajú, prichádzajú stále noví a tí starí upadávajú do zabudnutia. Možno sa už nikdy nestretnú, vyprchá čaro zážitku a človek zmizne nepoznaný. V hlave zostane len tvár, po určitom čase, bez mena. Ale musí sa to predsa nejak pretriediť, aby si ten daný človek našiel to čo potrebuje. Povrchní známi, letné kamarátstva to každý musí prežiť, obohacuje si tým život, ale každý jeden z nás hľadá priateľov. Bez tých si svoj život neviem predstaviť.

Určite to poznáte, každý má svoj príbeh, ktorý môže rozprávať, každý nejakého priateľa má. Väčšinou to začína nenápadne, nemyslím si, že niekto na prvý pohľad odhadne, že daný človek mu prirastie k srdcu. Bavíte sa, mapujete, zisťujete, všetko nezáväzne v rámci sebazáchovy, lebo človeku v dnešnej dobre netreba veriť. Prekonávate bariéry, pomaličky sa otvárate a púšťate si ho viac k telu. Potom preberáte témy, ktoré rozhodne len tak s hocikým nepreberáte a je to. Priateľ je na svete. Ten, kto vás podrží, kto je tu keď to potrebujete, kto sa zaujíma a zdieľa s vami všetko to čo s ním chcete zdieľať vy. Jednoducho človek, ktorý je vhodný úplne na všetko a môžete sa naňho aj po dlhých mesiacoch či rokoch spoľahnúť. Niekomu trvá ohromnú dobu, kým sa rozhodne niekomu natoľko dôverovať, u iných je tá doba zase ohromne krátka a občas nepekne narazia. Ale samozrejme ani u tých dlhodobých overovačov žiadna záruka neexistuje. Ľudia sú len ľudia so všetkými svojimi krásnymi ale aj odpornými vlastnosťami. Každopádne to ale za pokus stojí.

Tak, máme priateľa, krásneho, čerstvého, ktorý toho o vás ešte mnoho nevie a tak sa máte o čom rozprávať dlhé hodiny. Je to dokonalé priateľstvo, kedy do toho každý dávate všetko a užívate si radosti zo života (a trochu pozornosti). A zrazu ejhle, niečo sa stane a vy s priateľom nie ste v kontakte alebo ho musíte obmedziť. Nemáte čas alebo prostriedky a bojíte sa o vaše priateľstvo. Veď každý vzťah funguje tak zdravo, ako sa oň staráme. Avšak zastávam názor, že u priateľov je to trošičku iné. Priateľ nemá prečo žiarliť, že ste aj s niekým iným, nebude po vás dupať, že doma nie je navarené alebo upratané a rozhodne po vás nebude vyžadovať odpoveď na otázku, kedy už konečne budete to a hento, nedajbože ešte s niekým iným v tom istom stave. Myslím, že priateľstvo, dobré priateľstvo, ktoré rozhodne existuje, pretrvá. Nech sa hoc nevidíte a nekontaktujete mesiace, roky, po opätovnom stretnutí je to také aké bolo kedysi. Staviate na pevnom základe, ktorý ste si kedysi vytvorili. Máte si čo povedať, veď ste sa tak dlho nevideli, tešíte sa z jeho radostí a chmúrite nad ťažkosťami, radíte, mudrujete, smejete sa. A nech aj príde chvíľa, kedy nastane ticho a vy neviete ako ďalej, tak sa nebojíte, že sa strápnite, pretože aj to ticho je významné a pred priateľom sa nemáte prečo pretvarovať. Myslím, že to je priateľ na celý život. Nemusí byť najlepší, ale je priateľom. Môžete ho milovať, môžete milovať všetkých svojich priateľov (veď ako inak nazvať to hriatie pri srdci, keď ho opäť vidíte?). A keď sa raz niekto dostane až do srdca, tak cestu späť hľadá len veľmi ťažko.

Preto si dávajte pozor, koho si tam pustíte, ale verte mi, ak prejde všetkými tými či už podvedomými alebo cielenými testami, choďte mu naproti. Pretože bez priateľov sa svet netočí a žije sa s nimi oveľa ľahšie..

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

O 13. a 14. plate už nahlas hovorí aj Smer. Kto, kedy a ako ho dostane

Koaličné strany sa zrejme dohodnú na úľavách pre firmy, ktoré vyplácajú ľuďom trináste a štrnáste platy.

KULTÚRA

Rytmus bude nadávať, orchester hrať

Ľahší primitivizmus a ukáznenosť vraj idú dokopy.


Už ste čítali?